Ramzan Kadyrow. Kolega Putina i jego zamiłowanie do sportu

Ramzan Kadyrow, to usłużny wobec Władimira Putina przywódca Czeczeni, który wysłał na Ukrainę sadystów ze swojej organizacji paramilitarnej. Mieli złamać opór Ukraińców, ale ośmieszyli się. Ich herszt udaje, że bardzo lubi sport. Dzięki FIFA miał nawet okazję, by zrobić maskotkę z… Mohameda Salaha.

Władimir Putin to były funkcjonariusz KGB, człowiek służb specjalnych. Zanim doszedł do władzy, na jego polecenie wysadzono bloki w Rosji, by mieć pretekst do wejścia do Czeczeni, do matecznika rzekomych oprawców. Początkowo, w latach 80., Ramzan Kadyrow stawiał opór Rosji. Po kilku latach wykonał zwrot o 180 stopni i stał się marionetką Putina. Niejednokrotnie chciał sprawiać mu przyjemność.

Mordowanie, by zadowolić Putina

Gdy prezydent miał 54 urodziny, to została zabita Anna Politkowska – opozycyjna dziennikarka, która informowała opinię publiczną o tym, że Kadyrow miał katownię we wsi Centaroj, gdzie torturował politycznych przeciwników. Wycinał im kawałki skóry z pleców.

Co ciekawe, to ten Czeczen strzelał też do Borysa Niemcowa (znany opozycjonista, który w 2014 stał na czele protestów przeciwko działaniom Rosjan w Donbasie) nieopodal Kremla. Do zabójstwa doszło w 2015 roku. Sprawcą najgłośniejszego morderstwa politycznego w Rosji był Zaur Dadajew, porucznik z batalionu Siewier. Mowa o przybocznej gwardii Kadyrowa. Jednak, co może zaskakiwać, według autorów książki „Najważniejszy mecz Kremla” nie można za to winić władcy Czeczeni, ponieważ Dadajew odszedł ze służby, nim wpadł na pomysł, by strzelać do Niemcowa.

Gdy Dmitrij Tarasow, były piłkarz Rubina Kazań i Lokomotiwu Moskwa, pokazał w meczu Fenerbahce koszulkę z wizerunkiem Putina, to UEFA go ukarała. Ale ówczesny właściciel Tereka Grozny, czyli właśnie Ramzan Kadyrow zapłacił karę, jakiej żądała europejska centrala piłkarska.

Jak ewoluował stosunek do Rosji                                                                     

Kadyrow zawsze był hojny dla piłkarzy. Kiedyś podarował trzem zawodnikom swojego klubu ekskluzywne mercedesy. Wśród nagrodzonych wybrańców znalazł się były napastnik Lecha Poznań Zaur Sadajew, ale też Rizwan Ucyjew, który dostał prezent za… patriotyzm. Kadyrow, rządząc Terekiem, zmienił nazwę klubu na Achmat, by tak dać wyraz miłości do ojca, który tak miał tak na imię (zginął w zamachu bombowym na stadionie, gdzie miał przyjmować defiladę).

Achmat Kadyrow stworzył czeczeńską armię klanu Kadyrowów w 1994 roku. Na początku sprzeciwiał się rosyjskiej inwazji, ale z czasem zawarł sojusz z Kremlem.  Rosja sprawiła, że przejął władzę w Czeczeni, na terytorium od niej zależnym. Młodszy z Kadyrowów też wkrótce przekonał się do Rosji. To ta uległość przyczyniła się do zakończenia II wojny czeczeńskiej. Kilkakrotnie ogłaszano jej koniec, ostatnio w 2009 roku, ale działania zbrojne, choć w niewielkim stopniu nadal były podejmowane.

Teraz na prośbę Putina Kadyrow wysłał na Ukrainę zmechanizowany batalion „Południe”. Oddział powstał w 2006 roku. Niektórzy obserwatorzy twierdzili, że zadaniem kadyrowców będzie wprowadzenie spokoju na Ukrainie (wersja propagandowa) i tłumienie oczekiwanego powstania. Kadyrowcy uchodzą za szczególnie bezwzględnych oprawców. Ukraińcy jednak dali odpór. Zginął dowódca Magomed Tuszajew, a jego batalion nie zdołał osiągnąć celu, jakim było uderzenie w lotnisko pod Kijowem.

Kadyrow w Polsce        

Jeszcze w 2004 roku Komitet Wolnego Kaukazu wezwał MSZ i MSWiA do niewpuszczania do Polski Ramzana Kadyrowa. Wtedy jako prezes Tereka Grozny chciał przylecieć do Poznania na mecz Pucharu UEFA. Już wtedy kierował służbą bezpieczeństwa Czeczeni będącej pod okupacją Rosji. Zarzucano mu morderstwa, tortury, porwania dla okupu, aresztowania bojowników bez powodu. Jego działalność badała nawet Amnesty International. Obecnie Kadyrow pełni funkcję honorowego prezesa Achmata Grozny.

Jak szuka maskotek

Przed mundialem w Rosji reprezentacja Egiptu zdecydowała się na kwaterę w Groznym, swój wybór uzasadniając bliskością kulturową i religijną z miejscowymi muzułmanami. Kadyrow chce być postrzegany jako gorliwy muzułmanin, ale też uznaje siebie za przywódcę 20 milionów rosyjskich wyznawców islamu.

Znany reportażysta Wojciech Jagielski przypomniał nawet absurdalną historię: Kadyrow rzekomo dał sobie przetoczyć krew współczesnego potomka Mahometa. Może właśnie dlatego, gdy Mohamed Salah przebywał w hotelu, to został poproszony o przyjazd na stadion, by dotrzymać towarzystwa Ramzanowi Kadyrowowi. Tam na trybunach czekali już fotoreporterzy, którzy to uwiecznili. Przywódca Czeczeni modlił się potem z piłkarzami z Egiptu w meczecie Serce Czeczeni, który sam ufundował.

Później nadał Salahowi tytuł honorowego obywatela Czeczenii. To ocieplanie wizerunku despoty oburzyło władze Liverpoolu, a zawodnika wprawiło w zakłopotanie. Nie wiedział pewnie, z kim ma do czynienia, co cwaniak z Czeczeni skrzętnie wykorzystał. Piłkarz, który jest inspiracją dla znacznej części arabskiego świata, to była idealna postać do poprawy reputacji dyktatora.

Na usprawiedliwienie Salaha można dodać tylko, że u Kadyrowa bawili już do tej pory Diego Maradona, Ronaldinho, Luis Figo, Steve McManaman, pięściarze – Floyd Mayweather i Mike Tyson. Może teraz zostanie skazany na izolację za to zaangażowanie w próbę zniszczenia Ukrainy. Oby.

Ramzan Kadyrow teraz nie ma czasu, by myśleć o sporcie. Straszy Zachód, gdy rosyjska gospodarka podupada. Żądał wycofania sankcji do… 31 lutego. W przeciwnym razie miał być odwet.

Bartłomiej Najtkowski

Fot. Propolski.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: